Како да го полните вашето електрично возило дома

Како да го полните вашето електрично возило дома

Кога станува збор за полнење на вашето електрично возило, вашите опции ќе зависат од инфраструктурата на местото каде што живеете.

 

Доколку поседувате полнач

Доколку поседувате полнач

Со инсталирање станица за полнење дома, можете значително да го намалите времето на полнење во споредба со полнењето во обичен штекер во домаќинството. Станицата за полнење дома може да се монтира на ѕид (во гаража) или самостојно (надвор). Вашиот дилер на Hyundai ќе ви помогне да ги планирате поставките што најмногу ви одговараат. Полнењето на електричен автомобил делува како полнење на мобилен телефон, вклучете го да се полни преку ноќ и започнете го денот со наполнета батерија. Можете исто така да изберете да полните на обичен штекер, само полнењето ќе потрае подолго.

Доколку изнајмувате полнач

Доколку изнајмувате полнач

Можете да разговарате со вашиот сопственик за добивање дозвола за инсталирање ѕидна кутија во вашата гаража или паркинг. Можеби ќе треба сами да ги сносите некои или сите трошоци, но може да ви бидат достапни и владини грантови. Можете исто така да барате јавни станици за полнење во близина на вашиот стан, на пр. пред супермаркети или јавни институции.

Како да го полните вашето електрично возило на работа

Како да го полните вашето електрично возило на работа

Многу компании веќе нудат станици за полнење за своите вработени и посетители. И многу земји веќе нудат даночни олеснувања и грантови за да ги инсталираат. Разговарајте со вашиот работодавец за да ви обезбеди станица за полнење на вашето работно место.

 

Како да го полните вашето електрично возило на пат

Како да го полните вашето електрично возило на пат

Веднаш штом ќе изберете мрежа за полнење (што е како да изберете оператор за мобилен телефон), вашата бесплатна петгодишна претплата за LIVE Services ќе ви прикажува информации во реално време за станиците за полнење, како што се локацијата, типовите на конектори и достапноста во комбинација со системот за навигација). Така никогаш нема да треба да губите време грижејќи се дека батеријата ќе ви се потроши.

Забавно за возење!

Електричните возила обично се опремени со менувач со една брзина. Обезбедува непречено и тивко возење и речиси моментален одговор.

 

И EV забрзува изненадувачки брзо. Само затоа што немате 6-цилиндричен бензински мотор со турбополнач не значи дека електричното возило е бавно. Електричните возила (ЕВ) обезбедуваат моментален вртежен момент и импресивно забрзување. И покрај дополнителната тежина на батеријата, електричните возила се брзи и обезбедуваат непречено и постојано забрзување.

Иако се брзи и моќни, ЕВ се движат многу тивко. Гумите на патот сè уште прават бучава, како и ветерот околу автомобилот, но самиот електричен погон е релативно тивок. Ни носи мирно и релаксирачко возење.

На крајот, сè се сведува на фактот дека EV е само автомобил на крајот на краиштата. И нема ништо комплицирано или застрашувачко во возењето. Ако знаете како да возите конвенционален автомобил, можете да возите и EV.

Надвор од границите

Надвор од границите

Слободно истражете и размислете што нудат електричните возила на Hyundai, затоа ве молиме поминете ја границата со автомобил. Ако возите целосно електрично возило, важно е однапред да го испланирате патувањето за да можете да уживате во шолја кафе на постојка за одмор што има станица за брзо полнење. И за да го направи вашето патување уште попријатно, LIVE Services ви носи и информации во реално време за станиците за полнење во други земји. Станиците за полнење се достапни низ цела Европа и нивниот број само расте секој ден.

hyundai-mk.mk користи колачиња и ја почитува Вашата приватност! Колачињата ги корисстиме за различни цели како што се функционалност на веб страната, за подобро искуство, интеграција со социјалните мрежи. Продолжувајќи ја вашата посета на веб страната, се согласувате да ги користиме колачињата, но не и личните податоци.